Jak się przygotować do kursu wspinaczkowego

Życie i praktyka pokazuje, że na kurs wspinaczkowy nie powinniśmy sie wybierać prosto z ulicy, bez wcześniejszego przygotowania. W związku z tym, jeśli kiedyś zaświta nam w głowie nauczyć się wspinaczki, najpierw zorientujmy się jakie są wymagania, które należy spełnić aby na taki kurs się wybrać, oraz jak powinniśmy się do niego przygotować.

Ogólna kondycja i siła fizyczna

Podstawą w wspinaczce jest kondycja, pamiętajmy, że na kursie wspinaczki wysiłek fizyczny będzie trwał kilka dni pod rząd. Dlatego warto przed kursem potrenować trochę i sprawdzić własną wydolność. Druga sprawa to siła fizyczna, planując kurs powinniśmy popracować nad siłą górnej części ciała, a konkretnie nad obręczą barkową. Nieprzydatne tutaj będzie machanie ciężarkami, a raczej powinniśmy się wybrać na sztuczną ścianę wspinaczkową. Zapewnia ona nie tylko wzrost siły fizycznej, ale również pozwala nam obeznać się ze sprzętem wspinaczkowym i samą techniką wspinania.

Od czego zacząć

Powinniśmy przyjąć, że trening zaczynamy minimum 6 tygodni przed kursem wspinaczkowym. Wówczas mamy czas na poprawienie naszej ogólnej kondycji i wydolności. Na początku powinniśmy ćwiczyć minimum trzy razy w tygodniu po jednej godzinie. Możemy wybrać każdy sport, który pozwoli nam solidnie sie zmęczyć i spocić. Może to być rower, bieg, a także klasyczne ćwiczenia na siłowni. Przed wyjazdem na kurs wspinaczki wskazany jest również trening podciągania na drążku. Przed samym kursem nasze treningi powinny być bardziej intensywne, żeby przygotować nas na wzmożony wysiłek na wyjeździe, dlatego też należy je zwiększyć do minimum jednego trzygodzinnego treningu wspinaczkowego, dwóch treningów kondycyjnych- takich jak rower, lub aerobik i trzech treningów ogólnorozwojowych po minimum 2 godziny. Należy również pamiętać o rozciąganiu mięśni- delikatniej przed treningiem i mocno tuż po jego zakończeniu.