Jak zostać alpinistą przemysłowym?

W związku z rozwojem techniki, a tym samym budownictwa, powstają również nowe zawody. To nasuwa konieczność unormowania prawnego ich funkcjonowania. Muszą bowiem istnieć przepisy i zasady, których przestrzeganie zniweluje do minimum wszelkie zagrożenia i niebezpieczeństwa, które mogą spotkać pracownika w czasie wykonywanych przez niego zarobkowo zadań. Innymi słowy wraz z powstawaniem zapotrzebowania na nowe usługi i zawody, powstaje konieczność powstawania szkół i instytucji zajmujących się kształceniem pracowników w wybranym przez nich zawodzie.

Podstawowe wymagania osobowościowe

Przy wykonywaniu określonego zawodu ważne są predyspozycje osobowościowe. Niektórzy od razu są w stanie wymienić których zawodów absolutnie nie są w stanie wykonać. Ktoś, kto boi się zamkniętych pomieszczeń na pewno nie zostanie górnikiem, ktoś kto boi sie publicznych przemówień raczej nie zostanie politykiem czy nauczycielem, natomiast ktoś, kto ma lęk wysokości nie powinien być alpinistą przemysłowym. Absolutnie nie chodzi w tym miejscu o to, by pewne czynności wykonywać brawurowo, narażając się przy tym na niebezpieczeństwo, a jedynie by przy wykonywaniu zadań nie paraliżował nas lęk. Podstawowym wymogiem przy podjęciu pracy alpinisty przemysłowego jest zatem brak lęku wysokości.

System szkolenia

Jeszcze w latach 80-tych by zostać alpinistą przemysłowym należało ukończyć kurs wspinaczkowy w skałkach. Generalnie za fachowców byli traktowani ci, którzy mieli ukończony kurs wysokogórski i doświadczenie zdobyte w górach lub jaskiniach. W latach 90-tych Polski Związek Alpinizmu zaczął organizować kilkudniowe kursy dla alpinistów przemysłowych, którego podstawą było wspinanie i zjazd za pomocą dwóch lin. W dniu dzisiejszym, chcąc zostać alpinistą przemysłowym powinno się ukończyć szkolenie IRATA. Trwa ono 30 godzin, jednak uprawnienia na dostęp linowy nigdy nie są wydawane bezterminowo. Akredytacja IRATA nie jest wymagana ustawowo, jednak większość firm w trosce o zdrowie i życie swoich pracowników woli zatrudniać osoby po tym szkoleniu.

Wymagania

Aby przejść szkolenie należy mieć ukończone 18 lat i brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu na wysokościach takich jak: choroby serca, wysokie ciśnienie, omdlenia, epilepsja, zaburzenia równowagi, uszkodzenia funkcji kończyn, cukrzyca, choroby alkoholowe i psychiczne. Kandydat na alpinistę przemysłowego musi dobrze znosić skrajne warunki atmosferyczne takie jak mróz czy wysokie temperatury. Musi być sprawny fizycznie i wytrzymały psychicznie.